Kuyumcular Uyardı! Altın Alırken Mutlaka Buna Bakın

Kuyumcular artan altın talebine karşı vatandaşların daha bilinçli ve dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor. Kesme altının üzerinde herhangi bir patent veya seri numarasının olmaması, bu altınların gerçek değerinin tespitini güçleştiriyor. Ayrıca bu tür altınlar yüksek ihtimalle ayar düşüklüğüne sahip olabiliyor ve bu durum, yatırımcıların mağduriyetine sebep olabiliyor.

KUYUMCULAR ALTIN ALACAKLARI UYARDI

Güvenli bir yatırım için kuyumcular seri numarası ve patent ile sertifikalandırılmış paket altın alımını öneriyor. Paketli altınlar, güvenlik açısından daha kontrollü ve güvenilir bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Kuyumcular altın alımında sadece fiyatına değil, aynı zamanda güvenilirliğine ve kalitesine de odaklanılması gerektiğini belirtiyor.

ALTIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kuyumcu esnafları altın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktanın da altının gerçek ayarının belirlenmesi olduğunu ifade ediyor.

Altın alımında uzman bir görüş almak yanıltıcı ucuz altın vaatlerine karşı korunmak adına büyük önem taşıyor.

Kuyumcular, yatırımcıların bilinçli ve tedbirli olmalarının, olası dolandırıcılık olaylarına karşı en büyük güvence olduğunu söylüyor.

Bu yüzden altın alırken “kesilmiş altın” yerine güvencesi yüksek, işlenmiş ve sertifikalı ürünler tercih etmek, uzun vadede hem daha güvenli hem de daha karlı bir yatırım oluyor.

KESME ALTIN NEDİR?

Genellikle tam işlenmemiş ve standart dışı altın parçaları olarak piyasada yer alan bu tür altınlar, “ucuz altın” algısıyla tüketicileri cezbediyor. Fakat bu ucuzluk beraberinde önemli riskler de getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir