Milli Emlak, 25 Bin Lirası Olana Arsa Tapusu Verecek: Bu Şehirlerde Sudan Ucuza Arazi Satılacak

Türkiye’de yüksek enflasyon, özellikle genç nesiller arasında ev ya da arsa sahibi olmayı imkansız hale getirirken, gençler otomobil satın almak için dahi yıllarca sürecek yüklü kredi ödemelerine başvurmak durumunda kalıyor.

Buna karşın ‘Devlet Hazinesi Mülkleri’ olarak sınıflandıran çok sayıda arazi, Milli Emlak’ın yayınladığı ilan ile ihaleye açılacak. Milli Emlak, söz konusu taşınmazların satışı için belirlediği rayiç bedelde piyasa koşullarının oldukça altındaki rakamlara alım fırsatı sunarken, yerleşim yerlerine uzak bölgelerde bulunan ve ilerleyen yıllarda değerlenme ihtimali bulunan arazilerin uygun fiyatı ise genç yatırımcıları heyecanlandırdı.

ARSA FİYATLARI 25 BİN LİRADAN BAŞLAYACAK

İç Anadolu ve Güney Doğu bölgeleri başta olmak üzere, 300 metrekarenin üzerinde bulunan çok sayıda arazi, 25 bin liradan başlayan fiyatlarla ilanlara koyulurken, tapu sahibi olmak isteyen çok sayıda vatandaş açılan ilanlara büyük bir ilgi gösterdi.

36 ŞEHİRDE ARAZİ SATIŞI RESMEN BAŞLADI

Tarım arazileri ve Maliye Bakanlığı’na ait arazilerin satışı hız kesmeden devam ederken, bu satışlarla ilgili tüm ilanlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden duyuruluyor.

Başka bir başvuru kanalının olmadığını hatırlatan uzmanlar, uygun fiyatlı arsa alımı için internet kanalını kullanarak başvuruda bulunmalarının yeterli olacağını belirtti.

5 YIL BOYUNCA VERGİ VE KDV ALINMAYACAK

İhale duyurusu, ilgili tarihi, ihale koşullarını, belirlenen ihale fiyatını ve ihaleyi düzenleyen il/ilçe Milli Emlak Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerini içeriyor. Bu duyurular, belirli tarihlerde düzenlenen rekabetçi açık artırma yöntemiyle, en yüksek teklifi veren kişiye mülklerin satılmasını sağlıyor.

Ayrıca Milli Emlak’ın ihalesi aracılığıyla arsa sahibi olan vatandaşlar, sahibi oldukları yeni taşınmaz için 5 yıl boyunca emlak vergisinden ve KDV’den muaf tutulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir