Zabıt katibinden 80 milyonluk vurgun: Tatlı dilime güler yüzüme para veriyorlar

İstanbul Bakırköy 27. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Abbas Kırmızı ile diğer tutuklu Süleyman Demirel bulundukları cezaevinden getirildi. 12 tutuksuz sanık ve çok sayıda şikayetçi ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. 

Süleyman Demirel kimlik tespitinde üniversite mezunu olduğunu söyledi. Savunmasını yapan Süleyman Demirel “2017 yılında boşandıktan sonra boşluğa düştüm. Maddi sıkıntılar çekiyorum. Sanıklardan Levent ile 20 yıldır tanışıyoruz. Levent o dönem eşi Emel ile ayrıldılar. Levent’in kafesine gelen bir polis memuruyla bende tanıştım. Büşra diye biriyle Levent arasında bir ilişki olmuş. Daha sonra onlar da adam getirmeye başladılar ve ‘Biz ne alabiliriz’ diye sordular. Ben de her getirdiğiniz kişiden yüzde 10 komisyon verebileceğimi söyledim. Levent, çevresinden arkadaşlarından para bulup bana getiriyordu. Döviz getiriyordu ama ben kabul etmek istemiyordum o dönem kurun ne olacağını bilmediğimiz için ben kabul etmek istemiyordum ama o dönem zor durumda olduğumuz için kabul etmek zorunda kaldım. Her gün 30-50 bin para ödüyordum. O yüzden almak zorunda kaldım” dedi.

“O DÖNEM ONLAR İÇİN ALTIN YUMURTLAYAN TAVUKTUM”

Savunmasının devamında Demirel, “Büşra’nın çevresinden de para getirdiği zaman kendi hesabından bana parayı göndermiş. Ben o dönem fark etmemiştim. Kendi hesabından gönderdiği zaman komisyon alıyordu. Ben döviz aldığım için o dönem döviz yükseldi ödemelerim de arttı. Ayhan polis memurudur. 100 verip 170 almak istedi. Ben o dönem onlar için altın yumurtlayan tavuktum. UYAP sorgulama yaptığım iddialarını da kabul etmiyorum. Bana tapularını kendileri getirdiler. Ben UYAP’tan arama yaptığımda tapuyu benden habersiz başkasına sattıklarını öğrendiğim zaman arama yaptım. Onun dışında yapmadım. 7 aydır hapis yatıyorum. Ben doğruları söylemek istiyorum” diye konuştu.

“TATLI DİLİME GÜLER YÜZÜME PARA VERİYORLAR”

Hakimin sorusu üzerine Süleyman Demirel, “Tatlı dilime güler yüzüme para veriyorlar; beni seviyorlardı. Ben adliyede katip memuruydum. Tüm yolların bende kesişmesinin nedeni kimse sorumluluk almak istemiyordu” şeklinde konuştu. 

 “KEŞKE TOSUNCUK GİBİ PARAYI TOPLAYIP ÇEKİP GİTSEYMİŞİM”

İyi niyetinin kurbanı olduğunu söyleyen Demirel, “Ben iyiniyetliydim, keşke Tosuncuk gibi parayı toplayıp çekip gitseymişim. Polis memuru Ayhan tefecidir. Para verdiği zaman fazlasıyla almak istedi. Para istediği zamanlar verdim sorun çıkarmadım ama ben böyle tefecilik görmedim. Ayhan’dan faizle para aldım parça parça ödemeye devam ediyordum aldıklarımı. Beni işimle ve eşimle tehdit edince ben de Emniyete giderek herşeyi anlattım. Birkaç gün sonrada arkamdan gelen 1 kişi silahlı saldırıda bulundu. Olayın sonrasında görüntüleri izleyince saldırıyı Levent Sırataş’ın gerçekleştirdiğini gördüm. Değer miydi para için soruyorum sizlere, ben orada ölsem ne kazanacaktı? Adımı olayların arka planında ‘Enayi’ olarak koymuşlar. Ben onlardan 25 bin almışım 200 bin ödemişim bu enayi durumuna düşürülmektir. Memleketten yaprak getirerek sattığım doğrudur. Adliyede 50-100 kişiye yaprak sattım. Yaprak satarak bu insanlara olan parayı ödemem mümkün değildir zaten. 400 bin dolar borcu yaprak satarak ödeneceğine kimse inanmaz. Ben bu olayda Çiçek Abbas filmindeki Abbas’ım hakim bey. Senetle dolmuş alıp, senetleri ödemek için gece gündüz çalışıp senetlerini alan Abbas gibiyim ben de” ifadelerini kullandı.

“BU DOSYADA HERŞEY VAR AMA SÜLEYMAN’IN DOLANDIRICILIĞI YOK”

Süleyman Demirel’in avukatı Murat Özkan, “Bu dosyada aşk var ihanet var herşey var ama Süleyman’ın dolandırıcılığı yok. Herşeyi samimiyetle anlatmıştır. Dolandırıcılık olması için gelen paraların yüzde 80’ini hiç etmeniz lazım. Süleyman yüzde 90’ını ödemiş. Ortada para kalmamış. Örgüt diye bir oluşum yoktur. Dolandırıcılık suçu oluşmamıştır” dedi. Duruşmaya diğer sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam edilirken, duruşmanın Cuma gününe kadar devam edeceği öğrenildi. 

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede 13 dolandırıcılık eylemi detaylı olarak anlatıldı. Örgüt lideri Süleyman Demirel’in şikayetçi Levent Sırataş’a, Bakırköy adliyesinde adli personel olması nedeniyle zaman içinde mahkemelerde dosyası olan birçok işadamı ile tanıştığını, bu işadamlarına yatırımlarında kullanmaları için çevresindeki tanıdıklarından para temin ettiğini, karşılığında ise komisyon aldığını, para verenlerin ise kar payı olarak para kazandığını söylediği belirtildi. Süleyman Demirel’in müştekileri, adliyede çalıştığı için çevresinin geniş olduğunu söylediği, bu sayede bazı işler yaptığını, bu işlerin bazılarından Instagram hesabından video paylaşarak reklam geliri elde ettiğini, memleketi olan Tokat’tan ise yaprak, salça getirip sattığını, memur olmasına rağmen yaşadığı lüks hayatın bu sayede olduğunu söyleyerek inandırdığı belirtildi. 

DAHA ÖNCE YARGILANMIŞ

İddianamede, Süleyman Demirel’in insanların yatırım amaçlı kendisine ve kendisinin telkinleri sonucu etrafındaki bazı kişilere para verdiği aktarıldı. Süleyman Demirel’in daha önce Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılandığı da ortaya çıktı. İddianamede Süleyman Demirel’in soruşturma aşamasında alınan ifadesine de yer verildi. 

4 SUÇTAN 154 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede Süleyman Demirel’in 4 ayrı suçtan toplamda 40 yıldan 154 yıla kadar cezalandırılması istendi. Diğer 14 sanığın da değişen suçlardan değişen oranlarda cezalandırılmaları talep ediliyor. İddianamede savcı örgüt üyelerinin işlediği cezalardan da Süleyman Demirel’in sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir